Editörlerimiz

Tevfik Turan (Genel Yayın Yönetmeni)
tt@ruffel.de

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Alman dili ve edebiyatı, sanat tarihi ve pedagoji okudu. 1981’de başladığı Hamburg Üniversitesi Türkoloji bölümündeki Türkçe okutmanlığı görevini yakın zamandaki emekliğine kadar sürdürdü. Patrick Süskind’in Koku, Güvercin, Herr Sommer’in Öyküsü ve Kontrbas adlı yapıtlarının yanı sıra Sten Nadolny’nin Yavaşlığın Keşfi, Walter Benjamin’in Tek Yol ve Berlin’de Çocukluk, Peter Handke’nin Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi ve Solak Kadın, Ernst Jandl’ın Daha İyisi Saksofon, Cees Noteboom’un İşte Şu Hikâye adlı kitaplar öne çıkan çevirileri arasındadır.

A. Alptuğ Güney (Editör)
alptugguney@yahoo.de


İstanbul, Münih, Hamburg ve Viyana'da tarih, türkoloji ve dijital insani bilimler (digital humanities) eğitimi gördü. 17. yüzyıl ve sonrası Osmanlı kitap kültürü, diplomasi tarihi ve tarihçiliği ilgi alanları arasındadır. Ayrıca çevirmenlikle, çizgiromanlarla ve dijital insani bilimler ile alakadar olmayı sevmektedir. Nesir: Edebiyat Araştırmaları Dergisi yayın kurulu üyesidir. 2021 yılının yaz aylarında OPM Yayınevine editör olarak katılmıştır.

M. Altuğ Yayla (Editör)
altugyayla@gmail.com

Ankara, İstanbul ve Hamburg'da modern öncesi Osmanlı kültür, edebiyat ve kitap tarihi üzerine eğitim gördü. Osmanlı dönemi Türkçe yazma kitapları, okuma ve şehir kültürü ile "akademik" anlamda ilgilenmektedir. Bunlara ek olarak efemera hususu ve kurgu çalışmaları öne çıkan diğer odakları arasındadır. Halihazırda Samsun'da yaşamaktadır ve Nesir: Edebiyat Araştırmaları Dergisi yayın kurulu üyesidir. 2021 yılının yaz aylarında OPM Yayınevine editör olarak katılmıştır.