Sten Nadolny - Yavaşlığın Keşfi

1975’te yayınlandığında adı güncel söyleme bir vecize gibi yerleşen ve çok geçmeden birçok dile ve bu arada Türkçe’ye de çevrilen bu kitap, ilk bakışta, Büyük Britanya donanmasının kaptanı, kâşif Sir John Franklin’i (1786 - 1847) konu alan biyografik bir roman. Ama aynı zamanda, olağanüstü bir kişiliği irdeleyen bir gelişim romanı da. Bir macera, denizci, keşif romanı olması da cabası.

John, yavaş bir çocuktur, ama dünyayı tanımak ve yavaşların ezilmediği yerleri keşfetmek için denizci olmayı da aklına koymuştur. Ciddi, sorgulayıcı ve azimli kişiliğiyle kendi yavaşlığını, bunun algısına ve davranışına getirdiği engelleri ve yararları incelemeye koyulur, çok geçmeden de üstünlüklerinin farkına varmaya başlar. Okur olarak, John Franklin’in öğrencilik ve kraliyet bahriyesindeki ilk askerlik yıllarının ardından kaptan olarak yönettiği keşif gezilerine, savaş sonrasının buhranlı İngilteresindeki işsizlik yıllarına, Avustralya’da bir ceza kolonisindeki valilik dönemine ve gene keşif için çıktığı son yolculuğuna eşlik ederiz. Roman, bu olay bolluğu ve şaşırtıcı bir ayrıntı zenginliği içinde, hız ve yavaşlık kavramlarını irdelemeyi aksatmaz. Hem bunu yaparken eğlendirici bir hikâye olmayı da başarır.

Yavaşlığın Keşfi, sanayileşmenin dev adımlarıyla ilerlediği, makinaların üretimi, iş hayatını, ulaşımı ve gündelik yaşayışı iyice hızlandırmaya başladığı bir dünyada yavaşlığın, farkındalığın söz sahibi olduğu bir yaşama biçimine bir övgü olarak tam günümüzün romanı.

Boyut: 11x22, Sayfa Sayısı: 400, Basım Tarihi: 2015, Çeviren: Tevfik Turan, ISBN: 9786055054014.

Bu kitabı satın almak için:
Kırmızı Kedi


Kitaptan

Yavasligin Kesfi 3-45.pdf